Nejčastější otázky a odpovědi

Nejčastější otázky a odpovědi

Ptáte se mě často a ptáte se mě na spoustu věcí. Na pár otázek, které se opakují se pokusím odpovědět zde.

Kdy vyjde kniha vaše kniha?

Edit (4.3.2019): Knihu jsme se rozhodli vydat v el. podobě zdarma ke stažení. Co nás k tomu vedlo si můžete přečíst na stránce Náš Příběh.

Tak na to není úplně jednoduchá odpověď. Recepty jsou sepsány, pomalu všechny pročítám a opravuji hrubky, kterých jsem si při sepisování nevšiml. Právě probíhá příprava a focení všech téměř sto osmdesáti receptů. V knize bude více jak 90 fotografií, takže to chvilku potrvá a i když se bohužel nemohu knize věnovat každý den, tak mám v plánu udělat alespoň deset fotografií týdně.

Ukončení prací na knize je plánováno na konec února 2019 a pak bude výsledek předán nakladateli. Ještě proběhne konečná profesionální korektura, pak celou knihu dostane pod ruku grafik, který knihu připraví na tisk a do konce dubna již snad budeme mít všechny poklady hezky zabalené a připravené na odeslání všem, kteří si ji v předprodeji zakoupí.

Jak ale víme, čas se nedá ošálit a plány často nevycházejí tak, jak si je namalujeme. Tak snad jen abychom si drželi palce a doufat, že se ani o chlup nezpozdíme…

Pokud chcete mít přehled, jak postupujeme, sledujte náš facebook, kde nezmeškáte žádnou novinku nebo náš instagram, kde postupně přidávám fotografie jídel, která naleznete v naší knize.

~ ~ ~ ~ ~

Je jaterní dieta vhodná i na hubnutí?

Jaterní dieta je primárně určena pro regeneraci jater. Není přímo určená pro redukci váhy. V následujícím článku vyjmenuji výhody a nevýhody jaterní diety pro hubnutí.

V první řadě musím zdůraznit, že jaterní dieta není redukční dieta. Pacientům, kteří užívají jaterní dietu se nedoporučuje hubnout. Ale protože se často ptáte, jestli lze jaterní dietou přeci jen hubnout, pojďme se podívat, jaké výhody a nevýhody by měla jaterní dieta jako redukční. Přeci jen, i když by člověk s jaterní dietou hubnout neměl, nikde není řečeno, že zdravý člověk nemůže hubnout s jaterní dietou, že?

Než ale začneme, nejprve si přečtěte tento článek Co je jaterní dieta?, abyste získali přehled, o čem tato dieta je. Máte? OK, jdeme dál.

Jaké výhody tedy přináší jaterní dieta?

I když není určena pro redukci váhy, je natolik pestrá svým složením že při správném sestavení jídelníčku lze jaterní dietu v tomto směru použít. Jaterní dieta výrazně omezuje tuky a striktně zakazuje smažená a grilovaná jídla. Dbá na výběr co nejméně tučných mas. Dbá na střídmost a větší četnost porcí. Strava se upravuje velmi šetrně vařením, vařením v páře nebo dušením či metodou sous-vide. Vynechává průmyslově zpracované polotovary, kompoty, zavařeniny a zaměřuje se především na výběr čerstvých surovin.

Takže potud by to šlo. Výhody jsou zřejmé.

Ale co nevýhody jaterní diety?

Jaterní dieta i přes svou pestrost vynechává i některé potraviny, které je při redukční dietě vhodné zařadit do jídelníčku, jako např. oříšky nebo luštěniny anebo mnoho druhů zeleniny a ovoce, které jsou jinak pro nás velmi přínosné.

Jaterní dieta zakazuje konzumaci tučnějších ryb jako losos nebo tuňák, které ale při redukční dietě nejsou překážkou.

Také zakazuje konzumaci jiného pečiva, než bílého. Naopak při redukční dietě se doporučuje spíše pečivo celozrnné.

A jak to rozseknout?

Sám za sebe mohu konstatovat, že jaterní dietu sice ano, ale jako redukční ji doporučuji použít spíše jen jako doplněk ke stávající dietě nebo jako zpestření jídelníčku zdravého stravování.

Rozhodnutí je jen na vás, my ale budeme rádi, když naši knihu zařadíte mezi své oblíbené. Sledujte náš facebook, ať víte o všech novinkách nebo náš instagram, kam přidávám fotografie jídel, které postupně fotím.

~ ~ ~ ~ ~

Mohu předejít jaterním onemocněním?

Otázka vhodná spíš na lékaře, ale dovolím si trochu obecně odpovědět také. Jak předejít některému z jaterních onemocnění si můžete přečíst zde.

Některým onemocněním jater lze v mnoha případech úspěšně předcházet. A protože onemocnění jater má vliv i na další důležité orgány v našem těle, je dobré onemocněním jater preventivně bránit. Onemocnění jater zpočátku nemá žádné příznaky. Ty se objevují až později, kdy jsou játra již více zasažena.

Jak tedy můžeme předejít těmto vážným onemocněním?
  • Vyvarovat se nadměrnému pití alkoholu a nekouřit
  • Nepřehánět konzumaci léků a to i těch běžně dostupných jako např. paralen nebo ibalgin
  • Snažit se udržovat tělesnou hmotnost na správné úrovni a při nadváze se snažit správným stravováním a pravidelným pohybem snížit na udržitelnou úroveň
  • Omezit příjem tuků a cukrů ve svém jídelníčku a zařadit do něj nízkotučná masa, ryby, luštěniny a dostatek ovoce a zeleniny
  • Omezit příliš ostrá koření, chilli a také smažená jídla
  • Dodržovat hygienu rukou a vyhýbat se nebezpečným místům jako např. neznámé tetovací salony, aj.
  • Zvážit očkování hepatitid
Jaké situace ani s prevencí nelze předvídat

V některých situacích nelze předpokládat případné nakažení, protože nemocný člověk nemá příznaky, které bychom mohli tak snadno rozpoznat. Jde např. o nakažené:

  • monoklueosou
  • žloutenkou

~ ~ ~ ~ ~

Jak moc je nebezpečné selhání jater?

Následující článek vám v několika větách poví, co selhání jater může způsobit a jak se mu vyhnout.

Věděli jste, že játra jsou největší a nejtěžší orgán v našem těle a vše, co sníme a vypijeme, dříve nebo později tímto orgánem prochází? A věděli jste také, že selhání jater může být velmi nebezpečné? Játra přeměňují všechny cizorodé látky, které do našeho organismu vpravíme – hlavně drogy, léky nebo alkohol – na méně toxické a lépe rozpustné a pomáhají je tak z těla vyloučit. Selhání jater může nastat při poruše některých jaterních funkcí, způsobených např. zánětem jater, hepatitidou, otravou z hub nebo velmi nezdravým způsobem stravování.

Jaterní selhání je tedy jakýmsi vyvrcholením některých z jaterních onemocnění a jako takové je pro nás extrémně nebezpečné, protože játra již nejsou schopna odbourávat toxické látky, které do nich přicházejí, tyto látky se dostávají do dalších orgánů a v důsledku toho pak dochází k narušení životních funkcí celého organismu.

Selhání jater může způsobit také některé z těchto onemocnění:
  • Cirhóza – je vcelku vážné, ale v Česku velmi časté onemocnění, které je většinou způsobeno dlouhodobou konzumací alkoholu, hepatitidou nebo chronickým poškozováním jater v důsledku velmi špatných životních návyků.
  • Hepatitis – všechny typy hepatitid jsou záněty jater, které jsou od typu A až po typ E nejčastěji způsobeny viry.
  • Steatóza – jinak také zvaná jako ztukovatění jater, je onemocnění způsobené z velké většiny neúměrnou konzumací alkoholu a objevuje se také u lidí s větší nadváhou v důsledku nezdravé životosprávy.
Jak pomoct játrům, aby zůstala stále zdravá:
  • hlavně prevencí, která zahrnuje především nepít pravidelně alkohol, protože chronická konzumace jakož i alkoholismus, vede k cirhóze
  • sbírat a konzumovat pouze houby, které známe, protože otrava houbami může způsobit akutní jaterní selhání
  • také je dobré se nechat očkovat proti hepatitidě A a B
  • v neposlední řadě neužívat v nadměrné míře léky, které obsahují paracetamol, jako např. paralen

A nakonec nejlepší prevencí proti zánětům jater je zdravý způsob životosprávy a trocha každodenního pohybu.

~ ~ ~ ~ ~

Další odpovědi pomalu připravujeme.

 

podpořte nás

Zavázali jsme se, že bude kuchařka vždy zdarma a na tomto nic měnit nehodláme. Ale při stále se zvyšujících nákladech na provoz tohoto webu se obracíme na Vás vás. Abychom pro Vás mohli nadále spravovat tyto stránky a pracovat na dalším rozvoji, potřebujeme Vaši pomoc. Pokud se Vám naše kuchařka líbí a chtěli byste ji podpořit, tak můžete na náš účet 1117271044/3030. Jsme vděčni za každý, i jakkoli malý příspěvek.

Vaše Jednoduchá kuchařka.

novinky

Pracujeme na nové kuchařce pro dietu pankreasu. Dobrá zpráva pro vás je, že recepty jsou vhodné i pro jaterní dietu, takže si je budete moct dopřát i vy.

Mrkněte na web pankreatitida.cz, kde budou postupně přibývat recepty.

copyright

Text © 2019 Lukáš Zach

Fotografie © 2019 Lukáš Zach

Všechna práva vyhrazena.

Veškerý obsah je chráněn autorským zákonem.

Kopírování a rozšiřování textu nebo fotografií bez svolení autora je zakázáno.

© 2020 zachlee.cz | Jednoduchá kuchařka