Jaterní dieta - hlavní strana

Jaterní dieta - hlavní strana

Lidé, kteří trpí některým z jaterních onemocnění, musí během své léčby dodržovat přísnou dietu, která ulevuje játrům a pomáhá jim k regeneraci. Ať už je příčinou mononukleóza, žloutenka nebo některé z dalších onemocnění jater, je to právě jaterní dieta, která pomáhá správné léčbě k úspěšnému uzdravení.

Ale aby člověk mohl začít jaterní dietu dodržovat, musí nejprve složit dohromady nelehkou mozaiku potravin, nápojů, správných postupů a mnoha dalších věcí, které je při jaterní dietě nutno dodržovat. A přesně tady v této chvíli začíná náš příběh a začátek zrození této nové, bezkonkurenční publikace.

Jaterní dieta - hlavní strana

~ ~ ~ ~ ~

Vařím rád a vařím téměř stále. V práci, doma, na návštěvě. Bez nože nebo vařečky v ruce mě snad ještě nikdo neviděl. Nakrájím, namelu a uvařím nebo upeču téměř vše, co se dá sníst. Hobby je prostě hobby. Nikdy mne ale nenapadlo, že bych mohl někdy napsat vlastní kuchařku.

To přišlo, až když dcera onemocněla mononukleózou a nám se tím rázem otočil dosavadní domácí svět vzhůru nohama. Mononukleóza není sice pro děti až tak závažné onemocnění, protože ji snášejí poměrně dobře, ale je potřeba úplně změnit dosavadní způsob stravování.

Doporučení lékaře k výběru potravin bylo bohužel velice strohé. A informací všude jinde bylo také žalostně málo. Podařilo se nám sice sehnat dvě publikace, které se zabývají jaterní dietou, ale po otevření jsme s hrůzou zjistili, že téměř veškeré recepty v knihách jsou naprosto v rozporu s tím, co nám lékař doporučil. Nejen, že jsou v knihách téměř všechny zakázané potraviny, ale drtivá většina receptů začíná osmažením masa nebo cibule na tuku.

Nezbylo nám, než se postavit na úplný začátek, vzít v úvahu to, že dostupné informace o jaterní dietě jsou žalostné a začali jsme tedy třídit všechny volně dostupné informace, oslovovali specialisty v oboru a všechny poznatky postupně sepisovali.

Jaterní dieta - hlavní strana

Cesta ze začátku byla velmi náročná, protože jsme najednou museli hledat na obalech produktů složení, vynechávat nevhodné potraviny a s těmi vhodnými se naučit vařit úplně jinak. A vymyslet recepty nejméně na půl roku, také aby chutnali celé rodině a moc často se neopakovali, nebylo vůbec jednoduché.

Ze všeho nejdřív jsme museli přijít na to, jaké suroviny a postupy jsou pro jaterní dietu vhodné, které lze při zachování určitých pravidel v omezené míře použít a kterým se zdaleka vyhnout. Po dlouhém pátrání se nám podařilo získat téměř přesný seznam více jak 300 potravin, které jsou rozdělené na vhodné a nevhodné a ze kterého jsme s radostí mohli vycházet při sestavování jídel.

Takže jsme naprosto překopali náš dosavadní jídelníček, vynechali veškeré nevhodné potraviny, snažili se najít jídla, které se dají vhodně připravit pro jaterní dietu a učili se vařit úplně jinak.

A protože po půl roce se jaterní výsledky dcery zlepšily natolik dobře a tak rychle, že to zaskočilo samotné lékaře, ujistilo nás to, že jsme postupovali správně a nakonec z toho vznikl nápad předat naše zkušenosti v této knize a pomoci tak lidem, kteří jsou chtě nechtě vhozeni do víru jaterních omezení.

~ ~ ~ ~ ~

Protože jaterní dieta je velmi opomíjená (není redukční, tudíž není v módě), není k dostání vůbec žádná literatura, která by jakkoli pomohla se stravováním lidem s tímto onemocněním. Takže jako první a jediná svého druhu u nás se tato kniha může stát základem pro všechny, kdo s jaterní dietou musí chtě nechtě zápasit.

Lidé první informace o jaterní dietě dostanou od svého lékaře, ale protože jsou většinou téměř k ničemu, stává se, že mnoho lidí pak často dietu nedodržuje správně, nebo jí během léčby úplně vynechá, což vede k opětovným problémům a nezřídka k navrácení nebo zhoršení onemocnění.

Jaterní dieta - hlavní strana

Také tito lidé musí často bojovat s informacemi na obalech potravin a často netuší, která ryba je tučná a jestli je vhodná, který chléb nebo pečivo je vhodné, jaké sýry si mohou koupit a které ne a nebo že některé potraviny sice mohou, ale pouze s omezením.

~ ~ ~ ~ ~

A v neposlední řadě je velkým problémem to, že dostupné informace, zejména na internetu, jsou velmi protichůdné a tak se tito lidé dozvědí například to, že na jedné stránce se zakazuje používat v jaterní dietě česnek a jinde je česnek velmi doporučovaný pro své protizánětlivé účinky.

Schválně si zkuste tipnout jako laici, která varianta je správná… Pokud jste si tipli ano, tak je to…

…špatně! Česnek má sice velmi příznivé a protizánětlivé účinky, ale pro zdravého jedince. Pro člověka s nemocnými játry je česnek tabu. A takových protichůdných názorů jsme objevili téměř na dvě desítky.

~ ~ ~ ~ ~

Proto se zkuste s námi ponořit do světa, který je nám, zdravým lidem natolik vzdálený, že o něm vůbec nepřemýšlíme. Téměř 190 receptů s 95 fotografiemi na 200 stranách. To je nová moderní kuchařka pro lidi, kteří procházejí jaterní dietou.

Kniha bude velkým přínosem pro každého. Bude představovat komplexní informace, jak projít jaterní dietou a výrazně přispěje k nalezení vlastní cesty a užívat si více každého dne.

Kniha je zaměřena především na tradiční českou kuchyni, ale popisuje i známá jídla světové kuchyně, jen s přihlédnutím na potřebu vynechání některých potravin a také na způsob přípravy.

~ ~ ~ ~ ~

Na co se můžete v knize těšit.

V kuchařce jsou pouze vyzkoušené recepty a otestované na nejnáročnějších strávnících – našich dětech. Je sestavená tak, aby byla jednoduchá a nenáročná, tedy aby je zvládl uvařit každý. Ale také je kladen důraz na moderní pojetí, aby vyhověla i náročným gurmánům. Tato kniha je toliko nabitá výběrem surovin a použitých postupů, že si každý nalezne svou cestu, jak se stravovat i přes své omezení.

Jako kuchařka bude svým výběrem surovin a použitými postupy dostupná každému. Je sestavená tak, aby byla jednoduchá a jako rádce bude pomáhat lidem např. s mononukleózou překonat dlouhé období přísné diety a náročných omezení.

V knize je velká část věnována české kuchyni a recepty upraveny tak, aby byli šetrné a vhodné právě pro jaterní dietu. Zvláště jsme museli vynechat některé potraviny, které jsou základem české kuchyně, jako např. cibuli a nebo česnek, ale podařilo se nám zachovat i při použití vhodných postupů jejich výjimečnost.

Jaterní dieta - hlavní strana

 

podpořte nás

Zavázali jsme se, že bude kuchařka vždy zdarma a na tomto nic měnit nehodláme. Ale při stále se zvyšujících nákladech na provoz tohoto webu se obracíme na Vás vás. Abychom pro Vás mohli nadále spravovat tyto stránky a pracovat na dalším rozvoji, potřebujeme Vaši pomoc. Pokud se Vám naše kuchařka líbí a chtěli byste ji podpořit, tak můžete na náš účet 1117271044/3030. Jsme vděčni za každý, i jakkoli malý příspěvek.

Vaše Jednoduchá kuchařka.

novinky

Pracujeme na nové kuchařce pro dietu pankreasu. Dobrá zpráva pro vás je, že recepty jsou vhodné i pro jaterní dietu, takže si je budete moct dopřát i vy.

Mrkněte na web pankreatitida.cz, kde budou postupně přibývat recepty.

copyright

Text © 2019 Lukáš Zach

Fotografie © 2019 Lukáš Zach

Všechna práva vyhrazena.

Veškerý obsah je chráněn autorským zákonem.

Kopírování a rozšiřování textu nebo fotografií bez svolení autora je zakázáno.

© 2020 zachlee.cz | Jednoduchá kuchařka