Jaterní dieta a hubnutí.

V první řadě musím zdůraznit, že jaterní dieta není redukční dieta. Pacientům, kteří užívají jaterní dietu se nedoporučuje hubnout. Ale protože se často ptáte, jestli lze jaterní dietou přeci jen hubnout, pojďme se podívat, jaké výhody a nevýhody by měla jaterní dieta jako redukční. Přeci jen, i když by člověk s jaterní dietou hubnout neměl, nikde není řečeno, že zdravý člověk nemůže hubnout s jaterní dietou, že?

Než ale začneme, nejprve si přečtěte tento článek Co je jaterní dieta?, abyste získali přehled, o čem tato dieta je. Máte? OK, jdeme dál.

Jaké výhody tedy přináší jaterní dieta?

I když není určena pro redukci váhy, je natolik pestrá svým složením že při správném sestavení jídelníčku lze jaterní dietu v tomto směru použít. Jaterní dieta výrazně omezuje tuky a striktně zakazuje smažená a grilovaná jídla. Dbá na výběr co nejméně tučných mas. Dbá na střídmost a větší četnost porcí. Strava se upravuje velmi šetrně vařením, vařením v páře nebo dušením či metodou sous-vide. Vynechává průmyslově zpracované polotovary, kompoty, zavařeniny a zaměřuje se především na výběr čerstvých surovin.

Takže potud by to šlo. Výhody jsou zřejmé.

Ale co nevýhody jaterní diety?

Jaterní dieta i přes svou pestrost vynechává i některé potraviny, které je při redukční dietě vhodné zařadit do jídelníčku, jako např. oříšky nebo luštěniny anebo mnoho druhů zeleniny a ovoce, které jsou jinak pro nás velmi přínosné.

Jaterní dieta zakazuje konzumaci tučnějších ryb jako losos nebo tuňák, které ale při redukční dietě nejsou překážkou.

Také zakazuje konzumaci jiného pečiva, než bílého. Naopak při redukční dietě se doporučuje spíše pečivo celozrnné.

A jak to rozseknout?

Sám za sebe mohu konstatovat, že jaterní dietu sice ano, ale jako redukční ji doporučuji použít spíše jen jako doplněk ke stávající dietě nebo jako zpestření jídelníčku zdravého stravování.

Rozhodnutí je jen na vás, my ale budeme rádi, když naši knihu zařadíte mezi své oblíbené. Sledujte náš facebook, ať víte o všech novinkách nebo náš instagram, kam přidávám fotografie jídel, které postupně fotím.

Lukáš Zach